Türk Kızılayı Tuzla Şubesi   
 
             
 
 

 
KIZILAY’IN BAĞIŞÇILARINA ALTIN MADALYA
15.06.2017

KIZILAY’IN BAĞIŞÇILARINA ALTIN MADALYA

           Kızılay’ın yurt içi ve yurt dışı insani yardım operasyonuna bağışlarıyla destek veren, gayrimenkul bağışlarıyla binlerce ihtiyaç sahibinin yüzünü güldüren iş adamları, sanatçılar, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve vatandaşlar Kızılay’ın “Büyük Kalpler Bu Hilalin Altında Buluşuyor” madalya töreni ve iftar yemeğinde bir araya geldi. Binlerce hayırsever ve Kızılay dostunun bir araya geldiği törende hayırsever bağışçılar platin ve altın madalyalarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların elinden aldı.

            Kurulduğu 1868 yılından bu yana bağışçılarından aldığı güç ile milyonlarca insana yardım ulaştıran, onların yaralarını saran, yardım sevenlerini 149. kuruluş yıldönümünde madalya ödül töreni ve iftar yemeğinde bir araya getirdi. İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen madalya töreni ve iftar yemeğinin ev sahipliğini Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, Kızılay yöneticileri yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın onur konuğu olduğu törene Başbakan Yardımcıları, Bakanlar, 15 Temmuz şehitlerimizin yakınları ve gazileri, devlet protokolü, iş adamları, sanatçılar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Kızılay’ın ülke geneline yayılmış olan şubelerinin başkanları katıldı.

Kızılay’a ve  Kızılay’ın sürdürme de olduğu Suriye yardım operasyonlarına destek veren Yüzbinlerce ailenin Temizlik ve hijyen ürünü ihtiyacını gideren Procter& Gamble’ da yapmış olduğu yardımlardan dolayı 2 altın madalya ile ödüllendirildi. Procter& Gamble adına progrma katılan Türkiye ve Kafkaslar Kurumsal İletişim Bölüm Başkanı Ayça TURGAY ve Türkiye ve Kafkaslar Hukuk ve Hükümet İlişkileri Başkanı Özge AYÖZ Altın madalyaları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya tarafından takdim edildi.

Kızılay ailesi adına kuruluşlarının 149. yıl dönümünde bağışçıları "Kızılay Madalyaları" ile taltif ettiklerini dile getiren Genel Başkan Dr. Kınık, “Her yıl Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirdiğimiz bu gecede hem kuruluş yıldönümümüz olan 11 Haziran’ı kutluyor, hem bağışçılarımıza madalyalarını takdim ediyor, hem de Ramazan sofrası etrafında buluşma imkanı buluyoruz. İhtiyaç sahibi milyonların sofrasında Ramazan bereketini taşıyor. Yaklaşık bin tır ile ülkenin kuraklık çeken her noktasına dağıtacağımız gıda ve ilaçlar, açlık ve salgın hastalıklarla boğuşan yaklaşık 3 milyon kişiye insanlık ve kardeşlik ödevimiz gereği umut olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine başlatılan kampanyaya destek veren herkese, operasyon ortakları olan Kızılay, AFAD, TİKA ve Sağlık Bakanlığı adına şükranlarımı sunuyorum. En çok da her hal ve şartta vicdanı ve iradesiyle insanlığın yanında durarak güçlü liderlik sergileyen ve söylemin ötesinde önderlik ettiği süreçlerle mazlumların umudu olan Onursal Başkanımız Cumhurbaşkanımıza en kalbi şükranlarımı arz ediyorum. Benzer bir yardım hazırlığını ise Yemen için başlattık. Milyonlarca insan Türkiye’nin kendilerine göndereceği yardıma muhtaç. Ben burada bulunan yardımseverlerimizin de en az devletimiz kadar bu işe sahip çıkacağını, Yemen için hazırlayacağımız yardım gemisini doldurmak için gayret göstereceğini düşünüyorum.” dedi.

            Türk Kızlayı gücünü başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bağışçılarımıza ve bizi yalnız bırakmayan destekçilerimize borçludur. Şeklinde konuştu.

 

Türk Kızılayı’nın yöneticilerini, çalışanlarını ve faaliyetlerine destek veren tüm hayırseverleri, özellikle gönüllüleri tebrik eden Erdoğan, bugün altın ve platin madalyalarını takdim ettikleri bağışçılara, Türk Kızılayına katkıları için teşekkür etti. Kuruluşundan bugüne kadar bu güzide kurumun çatısı altında hayırlı faaliyetlere imza atmış olan kişilerden hayatlarını kaybetmiş olanlara rahmet dileyen Erdoğan, “15 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı binasında darbeciler tarafından alçakça şehit edilen Türk Kızılayı Küçükesat Şube Başkanı Serhat Önder kardeşimi burada özellikle yad ediyorum. Kızılay’ın çadır üretim atölyesinde çalışan ve 15 Temmuz'da Genelkurmayın önünde helikopter ateşiyle yaralanarak gazi olan kardeşimize ve oğluna şükranlarımı sunuyorum. Simit alamayan çocuklara verilmek üzere, o günkü harçlıkları olan 27,5 lirayı kendi aralarında toplayıp öğretmenleri vasıtasıyla Kızılay’a ulaştıran Siirtli beş yavrumuza, öğrencilerimize o kocaman yürekleri için teşekkür ediyorum. Soma'daki maden kazasında hayatını kaybeden madencimizin cansız bedenine sarılan Kızılay battaniyesini başkalarının da ihtiyacı olabileceği düşüncesiyle getirip, Kızılay’ımıza teslim eden kardeşimizi muhabbetle kucaklıyorum. Kızılay’ımızın İstanbul'daki toplum merkezinde aldığı eğitimle iyi bir hattat olma yolunda ilerleyen Halepli Muhammed Helal evladımızı tebrik ediyorum. Bunlar tüm faaliyetleriyle doğrudan insan hayatına dokunan bir kurum olan Türk Kızılay’ında yaşanan on binlerce, yüz binlerce hikâyeden sadece bir kaçı. Savaş alanında yaralanan askerlerimize yardım etmek için kurulan ve zamanla tüm mağdurların, mazlumların umudu haline gelen Kızılay’ımızın, dünyanın dört bir yanında yürüttüğü faaliyetleri takdirle takip ediyoruz.” dedi.

            Yardımlaşma ve dayanışma kültürümüzün Kızılay gibi kurumsal yapılarına ne kadar çok sahip çıkarsak, ülkemizin ve dünyanın daha huzurlu daha güvenli bir yer haline gelmesine o derece katkıda bulunmuş oluruz." dedi.

 “Madalyalarını takdim ettiğimiz hayırseverlerimizin gösterdiği alicenaplığı çok değerli görüyorum”  ifadelerini kullandı.Fotoğraf GalerisiAna sayfaya dönmek için tıklayınız...
 

Türk Kızılayı Online Bağış Sayfası