Türk Kızılayı Tuzla Şubesi   
 
             
 
 

İlk Yardım Eğitimi

 
Sık Sorulan Sorular

1.Nasıl Malul Arabası alabilirim?
 

Derneğimizce hiçbir yerden geliri olmayan, sosyal himayeye muhtaç ve malul vatandaşlarımızın malul arabası talepleri imkanlar dahilinde karşılanmakta olup, bu yardımdan faydalanabilmeleri için aşağıda belirtilen belgelerin tamamlanarak bulundukları yerdeki Kızılay Şubesi aralığıyla Genel Merkezimize gönderilmesi gerekmektedir.

· Nüfus cüzdanı örneği,
· Sosyal güvencesi olmadığına dair yoksulluk belgesi, varsa yeşil kart,
· İlde tam teşekküllü Devlet Hastanelerinden, İlçelerde Sağlık Grup Hastanelerinden alınacak sakatlığın geçici veya sürekli olduğuna ve malul arabası kullanması gerektiğine dair kayıt bulunan Sağlık Kurulu raporu,
Bu belgelerin tamamlanarak Genel Merkezimize ulaştırılması halinde talepler mevcutlar dahilinde en kısa sürede karşılanmaktadır.

2. AIDS Nedir? 

AIDS (Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu) kişiye HIV (İnsanda Bağışıklık Azaltıcı Virüs) bulaşması sonucunda oluşan ve bağışıklık sistemini etkileyerek ölümcül enfeksiyonlara neden olabilen hastalıklar bütünüdür. Kişi eğer virüsü cinsel yolla almışsa , ortalama 8-10 yıl boyunca hekime başvurmasını gerektiren bir bulgusu olmayabilir. Virüs kan yoluyla alınmışsa, bu süre azalarak, 5 ay ile 2 yıl arasında değişebilir.

Kişi virüsü aldığı andan itibaren başkalarına bulaştırabilmektedir. Sonuçta, birden fazla hastalık ve kanserin ortaya çıkması ile AIDS oluşur ve eğer tedaviye başlanmazsa hastalık ölümle sonuçlanır.

3. Tanı Nasıl Konulur? 
AIDS’in tanısı ELISA yöntemiyle yapılan kan testiyle olur. Bu testin doğru sonuç vermesi için 10-12 hafta süre geçmesi gerekmektedir.

4. Tedavisi Nasıldır? 

HIV enfeksiyonun henüz tam tedavisi ve aşısı bulunmamaktadır. Kullanılan tedavi ise pahalıdır ve yan etkileri fazladır.

5. AIDS Nasıl Bulaşır? 

1. Cinsel yolla: Virüsü taşıyan kişinin cinsel organ salgıları ile, her türlü korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşır. 

2. Kan yoluyla: Kan ve kan ürünleri , organ ve doku nakli, deriyi delici-kesici aletler, enjektör, iğne paylaşımı ile bulaşır. 

3. Anneden bebeğe: HIV pozitif anneden gebelik sürecinde, doğum ve emzirme döneminde bebeğe bulaşır.

6. AIDS’ten nasıl korunabilirim? 

Cinsel yolla bulaşan bu hastalıktan kaçınmanın en emin yolu korunmasız cinsel ilişkiye girmemek ve tek eşliliği tercih etmektir.

Koruyucu kılıf (kaput, kondom, prezervatif) her cinsel ilişkide ve doğru olarak kullanılmalıdır.

Kan ve kan ürünlerinin, doku ve organ nakillilerinin kontrolü sağlık kurumlarınca yapılmaktadır. Bunun dışında delici ve kesici aletlerin (enjektör, iğne,vs.) paylaşılmaması gerekmektedir.

HIV pozitif kadına gebe kalmaması tavsiye edilmelidir. Eğer gebe kalmışsa riskleri anlatılmalı, bebeği doğurmakta ısrarlı ise ilaç tedavisine başlanarak risk en aza indirilmeye çalışmalıdır.

7. AIDS Hangi Durumlarda Bulaşmaz?

AIDS, sosyal davranışlar, öpüşme, dokunma, okşama, el sıkışma, sarılma ile bulaşmaz.
Yiyecek, su ,çatal-bıçak, kaşık,bardak, tabak paylaşımı ile bulaşmaz.
Öksürme ve aksırma ile bulaşmaz.
Sinek, sivrisinek, böcek sokması, hayvan ısırması ile bulaşmaz.
Yüzme havuzu, genel tuvalet, duş, sauna paylaşımı ile bulaşmaz.
Nefes, gözyaşı ve ter ile bulaşmaz.

8.AIDS hakkında daha kapsamlı bilgiyi nerden edinebilirim? 

AIDS hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki AIDS Danışmanlık Hatlarını arayabilirsiniz.

Hacettepe AIDS Tedavi ve Araştırma Merkezi (HATAM): 0312 310 80 47
Türkiye Aile Planlaması Derneği: 0312 431 18 78
Sağlık Bakanlığı Ücretsiz Danışma Hattı: 0800 314 79 79

9.Bağışçılarınıza ne gibi sağlık ve sosyal hizmetler sunmaktasınız? 

Bağışçılarımıza Şubelerimiz vasıtasıyla evde bakım hizmeti sunulmaktadır. Kurum doktorlarımız, sosyal hizmet uzmanlarımız ve hemşirelerimiz tarafından bağışçılarımızın rutin ev ziyaretleri ve telefon görüşmeleri yapılmakta, bağışçılarımızın ihtiyacı doğrultusunda sağlık hizmeti almalarına yardımcı olunmakta ve evde bakım hizmetlerinin yeterli olmadığı durumlarda Akçakoca Konukevinde bakımları sağlanmaktadır.

10. Konuk evleriniz hangi illerde hizmet vermektedir? 

Türkiye Kızılay Derneğine gönül veren, ilerleyen zaman içerisinde kendi öz bakımını karşılayamayan ve yardıma muhtaç durumda olan, psikolojik ve sosyal yalnızlık içerisinde olan yaşlılarımıza hizmet vermek için Şişli, Bandırma, Edremit ve Akçakoca illerinde Konuk evlerimiz hizmetlerini sürdürmektedir.

11. Konuk evlerinizde kalmak istiyorum, ne gibi şartlar arıyorsunuz? 

Akçakoca Konukevinde kalmak için; 

Genel Müdürlüğümüze bağlı bulunan Akçakoca Yaşlılar Konukevinde sadece Derneğimize gayrimenkul bağışında bulunan yaşlı bağışçılarımız kalmakta olup, bağış yapmış olma ve aylık aidatları düzenli olarak ödeme şartları aranmaktadır. 

Şişli, Bandırma, Edremit Konukevlerinde kalmak isteyenler konukevinin bağlı bulunduğu Şişli, Bandırma ve Edremit Kızılay Şubeleri ile bağlantı kurmaları gerekmektedir.

12.Bağlantı Kurabileceğim Konukevi Telefonları 

1. Akçakoca Yaşlılar Konukevi Tel : (380) 611 33 20
2. Edremit Yaşlılar Konukevi Tel : (266) 373 27 53 - (266) 727 27 08
3. Bandırma Yaşlılar Konukevi Tel : (266) 718 68 21 - (266) 718 21 97
4. Şişli Nedim Oyvar Huzur Sitesi Tel : (216) 377 75 20

 

Türk Kızılayı Online Bağış Sayfası